۱۳۸۸ مرداد ۸, پنجشنبه

فیلم دیگری از تظاهرات در رشت؛ 8 مرداد 88

http://

سردار عراقی فرماندۀ سپاه تهران:سپاه و بسیج براساس فرمان رهبری وارد صحنه می شوندسردار عبدالله عراقي، فرمانده سپاه تهران بزرگ:

سپاه و بسيج براساس فرمان رهبري وارد صحنه مي شوند
اعتمادملی : فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ در جمع تعدادي از دانشجويان دانشگاه هاي تهران، پس از ذكر خاطراتي از اجراي عمليات بيت المقدس و رمضان در سال 61 به سوالات آنها كه عمدتا معطوف به حضور و نقش آفريني نيروهاي بسيج در ناآرامي هاي اخير تهران بود، پاسخ گفت. به گزارش خبرگزاري فارس، سردار عبدالله عراقي در پاسخ به سوال دانشجويي كه پرسيد نقش سپاه در برخوردهاي پس از انتخابات رياست جمهوري چه بود، گفت: »سپاه پاسداران و بسيج براساس تعريف قانون اساسي، حافظ انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن هستند و هر كجا انقلاب تهديد شود، سپاه و بسيج براساس فرمان رهبري وارد صحنه مي شوند.« وي تاكيد كرد: ما با كسي تعارف نداريم و هر كس كه جلوي نظام بايستد با او برخورد مي كنيم. عراقي در ادامه به وارونه جلوه دادن حقايق در رسانه هاي خارجي پرداخت و گفت: با توجه به گسترش ماهواره ها، دشمن به راحتي اراده اش را در خانه هاي ما اعمال مي كند در حالي كه متاسفانه ميزان روشنگري رسانه هاي ما ناكارآمد و عمليات رواني دشمن قوي است.
تیغونک:

همانگونه که در خبر بالا مشاهده می کنید، ولی فقیه خود نه تنها مستقیم و بی واسطه در جریان مسائل و از جمله حملۀ بسیج، سپاه و لباس شخصی ها به تجمع مسالمت آمیز و حق طلبانۀ مردم قرار دارد بلکه دستور کشتار را خود صادر می کند. از نیروی انتظامی هم نباید با شعار «نیروی انتظامی، حمایت حمایت:» انتظار و چشم داشتِ یاری و کمکی داشت! چرا که همانگونه که در خبرهای پیش تر تیغونک خواندید، صادق محصولی، وزیر کشور هم مستقیم و بیواسطه از سوی رهبری هدایت و مدیریت می شود.
وتو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

فیلمی از تظاهراتِ اصفهان 8 مرداد1388

گیلان شهیدان را بزرگ می دارد: رشت 8 مرداد 88

به نام خدای سبز اندیش

درود بر غیرت رشتی های عزیز که امروز همپای سایر شهر های ایران چهلمین روز درگذشت شهدای سبز اندیش و ندا آقا سلطان رو گرامی داشتند.
تجمع ساعت 6 در پارک شهر رشت به مدت 90 دقیقه با حضئر بسیار گسترده مردم انجام شد و تا آن موقع مردم با روشن کردن شمع و دست داشتن عکس های ندا و سهراب با سکوت مراسم رو بسیار باشکوه برگزار کردند . تعداد مردم بین 500 تا 700 نفر تخمین زده میشد.
در مدت 90 دقیقه ای (18 الی 19:30) که مردم در پارک شهر رشت راهپیمایی میکردند خبری از سرکوب نبود تا اینکه عده ای لباس شخصی و بسیجی با موتور به مردم یورش بردند و از گاز فلفل نیز استفاده کردند. در این میان عده ای از کودکان و خانواده هایی که فقط برای تفریح به پارک بزرگ رشت آمده بودند هم از آسیب های درگیری بی نصیب نماندند. جالب اینجاست که نیروی انتظامی با نهایت ادب با مردم رفتار کرد و کسی را مورد ضرب و شتم قرار نداد.
دانلود فیلم تجمع در رشت 8 مرداد کیفیت mp4 – 7MB
دانلود فیلم تجمع در رشت 8 مرداد کیفیت 3gp- 3MB

گزارش نشریۀ اشپیگل از شکنجه گاه های ایراندر زندان‌های ایران چه می‌گذرد؟


وبلاگ‌نویسان ایرانی، که در جریان ناآرامی‌ها به زندان افتاده‌اند، با گزارش‌های خود به این پرسش پاسخ می‌دهند.

اشپیگل آنلاین، با تکیه بر این گزارش‌ها، از تبدیل زندان‌به شکنجه‌گاه‌ می‌نویسد:

اشپیگل آنلاین گزارش خود را با روایت جوان ۲۱ ساله‌ای آغاز می‌کند که نام مستعار رضا یاوری را برای خود برگزیده است. رضا یاوری، در تظاهرات روز ۱۸ تیر دستگیر شد و بعدا به اردوگاه کهریزک انتقال یافت. او بلافاصله پس از آزادی، در وبلاگ خود گزارش تکان‌دهنده‌ای از وضعیت ۲۰۰ بازداشت شده‌ی جوان انتشار داد که در یک فضای تنگ دائما تحت تحقیر و شکنجه قرار می‌گرفتند و حتی امکان دسترسی به آبریزگاه را نداشتند.

بدتر از گوانتانامو و ابوغریب

هفته‌نامه‌ی آلمانی، با اشاره به این بخش از گزارش رضا یاوری که اردوگاه کهریزک را بدتر از گوانتانامو و ابوغریب دانسته است، از دستور آیتـ‌الله خامنه‌ای برای تعطیل این اردوگاه نوشت و اظهارات دری نجف‌آبادی دادستان کل ایران را منعکس کرد.

اظهارت دری نجف‌‌‌‌‌آبادی تایید کننده‌ی گزارش رضا یاوری است. وی گفته است: «آیت‌الله خامنه‌ای هنگامی که از شرایط بهداشتی نامناسب و سایر مشکلات اردوگاه کهریزک آگاه شد، دستور تعطیل آن را صادر کرد.»

کانتین‌های فلزی زیر آفتاب

حنیف مزروعی، روزنامه‌نگار ایرانی به استناد گزارش‌های متعدد کسانی که در هفته‌های اخیر از اردوگاه کهریزک آزاد شده‌اند، به اشپیگل‌آنلاین گفته است: «اکثر دستگیرشدگان در یک زیرزمین نگهداری می‌شدند. سایر بازداشت شدگان، در گروه‌های بیست تا ۴۰ نفری محکوم به تحمل فضای تنگ کانتین‌هائی بودند که برای ۴ تا ۵ نفر در نظر گرفته شده‌بود. این کانتین‌های فلزی، در حرارت ۴۰ درجه سانتی‌گراد زیر آفتاب قرار داشتند. تنها راه تامین اکسیژن زندانیان، سوراخ کوچکی بود که کانتین‌ها داشتند.»

هفته‌نامه‌ی‌ی آلمانی، پس از گزارش وضعیت کهریزک، به دستور آیت‌الله خامنه‌ای برای بازدید کمیسیون مجلس از زندان اوین اشاره می‌کند و می‌افزاید که به گفته‌ی رئیس این کمیسیون زیرزمین وزارت کشور نیز توجه برانگیخته است. در سلول‌های معروف به ۴ منفی این زیر زمین، صدها زندانی باید پیش از انتقال به زندان‌ها انتظار بازجوئی را می‌کشیدند.

دلیل اقدامات آیت‌الله خامنه‌ای

چرا آیت‌الله خامنه‌ای دستور به تعطیل کهریزک و بازدید از زندان اوین داده است؟

در پاسخ به این پرسش، هفته‌نامه‌ی آلمانی می‌نویسد: « تعداد بی‌شماری از وبلاگ‌نویسان نزدیک به جبهه‌ی اصلاحات، اقدام آیت‌الله خامنه‌ای را یک نمایش تاکتیکی می‌دانند. آن‌ها می‌نویسند که خامنه‌ای پس از پشتیبانی بی قید و شرط از احمدی‌نژاد در انتخابات، اکنون می‌کوشد خودش را به عنوان رهبر عادل همه‌ی مردم بشناساند.»

اشپیگل آنلاین می‌افزاید: «در جریان اعتراضات، وجهه‌ی خامنه‌ای در میان مخالفان آسیب دید. در تظاهرات، او بارها به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.»

هفته‌نامه‌ی آلمانی، در گزارش خود، به نقل از منابع گوناگون اضافه می‌کند که هنوز بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ نفر از بازداشت شدگان هفته‌های گذشته، در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

اصفهان در مبارزه


حماسه ای دیگر در اصفهان- برگزاری مراسم چهلم شهدای راه آزادی

امروز هشتم مرداد ماه، مردم بیدار اصفهان بار دیگر به کودتاچیان ثابت کردند که هرگز زیر بار زور و استبداد و دروغ نخواهند رفت. امروز همزمان با سراسر شهرهای کشور، اصفهانی ها برای برگزاری مراسم چهلم شهیدان، از جمله ندا آقاسلطان، در سه و سه پل گرد هم آمدند.
من به همراه یکی از دوستانم از حوالی ساعت 5 بعدازظهر، در محل همیشگی تجمعات مردم اصفهان(سی و سه پل) حاضر بودیم. در ابتدا تعدادی از مردم در ابتدای ورودی پل اقدام به نشستن نمودند و با پیوستن جمعی از جوانان با دستبندهای سبز، هسته اولیه تجمع شکل گرفت. ناگهان تعدادی از ماموران نیروی انتظامی با فریاد مردم را مجبور به حرکت کردند. ظرف مدت چند ثانیه جمعیت افزایش پیدا کرد که همگی با بالا بردن دستان به علامت وی، بدون هیچگونه شعاری راهپیمایی سکوت خود را آغاز نمودند. از همان ابتدا تعدادی از ماموران دو آتشه با هدایت دسته های تجمع کنندگان به جهت های مختلف، به خیال خود سعی در از بین بردن نظم راهپیمایی بودند که باید بگویم زهی خیال باطل!
چند دقیقه راهپیمایی با نظمی مثال زدنی بدور از خشونت با شمعهایی در دست ادامه یافت تا اینکه سگها باز شدند و لباس شخصی ها و بسیجی ها با حمله بطرف مردم تعدادی را مضروب نمودند و برای دستگیری چند نفر اقدام کردند که با واکنش صریح مردم مواجه شدند. بعضی ها را می دیدم که می گفتند امروز هیچکس نباید دستگیر شود، هوای همدیگر را داشته باشید و باید بگویم الحق و الانصاف چنین بود. اگر از جایی صدایی بلند میشد همه مردم با هو کردن و گفتن ولش کن ولش کن و هجوم به آن سمت مانع از دستگیری می شدند. بسیجیها که همه زورشان در چماقشان است با دیدن این همبستگی و وحدت مردم از جمعیت خارج می شدند. تا اینجا همه در سکوت بودند و فقط چند بار برای شادی روح شهدا صلوات فرستاده شد. مدام گروه هایی از مردم را متفرق می کردند و مردم پس از چند دقیقه دوباره به هم می پیوستند.
وقتی تعداد باتوم بدستها زیاد شد، جمعیت به سمت پل خواجو به حرکت درآمد. این کار باعث قفل شدن سرتاسر خیابان آبشار گردید. اتومبیلها به شدت بوق می زدند و اعتراض خود را به کودتاچیان نشان می دادند. همه دستها را به نشانه پیروزی بالا برده بودند. در اینجاها بود که سکوت مردم با دیدن برخورد قهرآمیز کودتاچیان شکست و شعارهایی از قبیل "الله اکبر" "برادر شهیدم رایتو پس میگیرم" "میجنگیم، میمیریم، ذلت نمیپذیریم" "مرگ بر روسیه" و ... سر داده شد. در مسیر مردم را دیدم که به سمت گروهی از ماموران گل پرتاب می کردند، گرچه امیدی به برخورد رافت آمیز از طرف آنها نمی رفت.
این وضعیت بیش از 2 ساعت به طول انجامید و حدود ساعت هشت و نیم به پل خواجو رسیدیم که گویا کاسه صبر نیروهای کودتا سر آمد و با موتور به سمت مردم حمله ور شدند و تعدادی از مردم را دیدم که زیر مشت و لگد و ضربات باتوم افتاده بودند. تا ساعت نه و نیم که در محل بودم هنوز ازدحام جمعیت مشاهده میشد. ترافیک تمام خیابانهای اطراف را فرا گرفته بود.
نکته ای که در این تجمع بسیار اهمیت داشت این بود که از همه قشر و سنی در بین مردم بود و مردم اصلا قابل تفکیک به گروه های خاصی نبودند. پیرمردان و پیرزنانی را می دیدم که با همه مشکلات جسمی که داشتند به جمع مردم پیوسته بودند. خانمی را دیدم با بچه شیرخواره که دستان خود را بعلامت پیروزی بالا برده بود. دختران و پسرانی را دیدم که مصمم تر از قبل، طلب حق خود را می کردند و این نوید انزال ناپذیری این جنبش را می داد.
امروز اگرچه از ضربات باتوم کودتاچیان بی نصیب نبودم ولی باید بگویم با دیدن این حضور مردم خیلی کیفور شدم!
به امید پیروزی

سوگواری در تنهایی

< هاجر رستمی مطلق، مادر ندا آقا سلطان به تنهایی برای ندای ایران سوگواری کرد ،


کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران:


مادر ندا در پارکی در نزدیک منزل در روز چهلم ندای ایران در تنهایی به سوگ نشست 8 مرداد ماه 1388- به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، امروز تجمع مسالمت آمیز هزاران نفر از مردم تهران در قطعه 257 بهشت زهرا که به مناسبت چهلمین روز کشته شدن ندا برگزار شده بود، به خشونت کشیده شد و نیروهای انتظامی امنیتی مانع پیاده شدن آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی از ماشین و حضور آنها در مراسم شدند. مادر ندا آقا سلطان؛ هاجر رستمی مطلق، که قبلا اعلام کرده بود که برای اولین بار مراسم عزاداری ندا را به مناسبت چهلمین روز درگذشتش بر سر مزار او برگزار خواهد کرد، در آخرین ساعات شب گذشته اعلام کرد که به دلایلی خود و خانواده اش به بهشت زهرا نخواهند رفت. طبق اطلاعات رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، حتی مادر ندا همچنان به دلایلی در محل کشته شدن ندا، که هر پنجشنبه در آنجا حاضر می شود و شمع روشن می کند، حضور نیافته اما در پارک نزدیک محل زندگی خود رفته و به یاد دخترش شمع روشن کرده است. در طی چندین هفته گذشته، مردمی که هر روزه اجساد عزیرانشان را تحویل می گیرند بی آنکه کسی پاسخگوی مرگ آنها باشد، درصدد برگزاری مراسم عزاداری بودند و به مناسبت چهلمین روز درگذشت ندا آقا سلطان از طریق شبکه های اجتماعی برای حضور بر سر مزار او با هم قرار گذاشته بودند. آقایان موسوی و کروبی که تقاضای آنها برای گرفتن مجوز برگزاری مراسم عزاداری بدون سخنرانی و شعار با مخالفت وزارت کشور مواجه شده بود اعلام کرده بودند که در مراسم چهلم ندا آقا سلطان شرکت خواهند کرد. طبق گزارش های رسیده به کمپین بین المللی حقوق بشر نیروهای انتظامی و امنیتی که از ساعت ها پیش از برگزاری مراسم تمام محوطه بهشت زهرا را پر کرده بودند، با تهدید از حضور آنها در میان مردم جلوگیری کردند.
همچنین گزارش های رسیده حاکی است که مردم از ساعت ها قبل از شروع برنامه برای حضوربر سر مزار ندا در حرکت بودند. اولین بازداشت ها در ساعت 2 بعد ازظهر قبل از حضور جمعیت شروع شد. در میان افراد بازداشت شده جعفر پناهی و همسر و دختر او و سه زن مسن ذکر شده اند. با فشار جمعیت، هزاران نفر از مردم موفق به حضور در قطعه 257 شده و مراسم عزاداری را برگزار کردند. در ساعت حدود 7 بعداز ظهر در حالی که مردم همچنان تمایل به ماندن داشتند، با حمله شدید نیروهای انتظامی مستقر در بهشت زهرا مواجه شدند که از گاز اشک آور استفاده کرده و با باتوم به ضرب و شتم مردم پرداختند. هنوز اطلاعات بیشتری از میزان خشونت وارده به دست کمپین نرسیده است.
هادی قائمی؛ همآهنگ کننده کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در مورد حوادث امروز گفت:"برای هیچکس قابل باور نیست که فرزند کسی را بکشند و بعد هم بدون اینکه پاسخگو باشند به هر روش ممکنی خانواده را وادار کنند که سکوت کند و از برگزاری یک مراسم ساده برای فرزندش محروم شود." هادی قائمی تاکید کرد که "حضور امروز مردم در بهشت زهرا نشان می دهد که مردم در احقاق حقوق خود بسیار مصر هستند. ومسئولین به جای پافشاری برای ادامه جنایت به استناد توهمات باطل خود، باید هر چه سریعتر این واقعیت را درک کنند و صدای مردم را بشنوند."
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با توجه به ادامه جنایات و عمق این جنایات و عدم پاسخگویی مسئولین، باز هم بر حضور هر چه سریعتر هئیت حقوق بشر سازمان ملل متحد به ریاست دبیر کل سازمان ملل در ایران برای توقف خشونت و بررسی حوادثی که تاکنون در ایران اتفاق افتاده است، تاکید می کند.
_www.gooya.com

نوعی دیگری از مبارزه

صادق محصولی، وزیر کشور رژیم، زیر نظر مستقیمِ خامنه ای سرکوب ها را مدیریت می کند!

نام و چهرۀ این شکنجه گر و آدمکش را بخاطربسپارید: حسین قربانزاده
8مرداد.

سند ديگری در اثبات نقش صادق محصولی تحت هدايت خامنه ای در سرکوب ها

روشنگری.

روزنامه اعتمادملی در مقاله ای که به پشت پرده برکناری اژه ای پرداخته، نوشته بيشتر جان باختگان حوادث اخير قبل از تحويل به سازمان زندان هاو قوه قضاييه دچار آسيب شده اند و بنا بر اظهارات جوانفکر مشاور مطبوعاتی احمدی نژاد در وبلاگش، احمدی نژاد از عملکرد اژه ای در وزارت اطلاعات نيز راضی نبوده است. به عبارت مديريت نيروهای سرکوب خيابانی توسط اين نهادها صورت نمی گرفت. درج نامه صادق محصولی به خامنه ای در انتهای اين مقاله نشان ميدهد صادق محصولی به عنوان جانشين خامنه ای در نيروی انتظامی سرکوب ها را هدايت ميکرد، هرچند اعتماد ملی به صراحت اين مساله را مطرح نميکند. بخش انتهايی مقاله اعتماد ملی به شرح زير است: ,براساس حكم مورخ 7 دى سال گذشته مقام معظم رهبرى اكنون صادق محصولي، وزير كشور را به عنوان جانشين فرمانده كل قوا در نيروى انتظامى منصوب شده است. رهبر انقلاب اين حكم را به درخواست محصولى صادر كرده است. متن‌نامه وزير كشور خطاب به آيت‌الله خامنه‌اى به اين شرح است: احتراما، به استحضار مي‌رساند نظر به مسووليت خطير وزارت كشور در موضوع نظم و امنيت و تامين آسايش عمومى و نيز ارتباط تنگاتنگى كه به موجب قانون، بين وزارت كشور و نيروى انتظامى در جهت تحقق اين مهم وجود دارد، از محضر معظم فرماندهى كل قوا استدعا دارد تا در صورت مصلحت و به منظور تلاش در جهت دستيابى به نظمى پويا و امنيتى پايدار، اختيارات آن فرماندهى معزز را در امور ناجا تحت عنوان جانشينى فرماندهى معظم كل قوا در امور نيروى انتظامي، به وزير كشور تفويض فرمايند. از خداوند منان مسئلت دارم تا براى خدمت به نظام مقدس جمهوري‌اسلامى و انجام وظايف شرعى و ايفاى مسووليت‌هاى قانوني، عنايات و بركات خود را شامل حال همه خدمتگزاران گرداند و سايه پرخير و بركت حضرتعالى را بر سر تمام مسلمين جهان به‌ويژه ملت شريف ايران اسلامى مستدام فرمايد.,
8 مرداد 1388 02:17


برداشت شده از سایت روشنگری

فیگارو: شجاعت ایرانیان در برابر خامنه ای


فيگارو: شجاعت ايرانيان در برابر خامنه ای


شجاعت ايرانيان در برابر خامنه ای

تيری اوبرله، فيگارو برگردان از فرامرز دادرس

درايران تاکنون شماره يک رژيم، بگونه ای سنتی از هر گونه انتقادی در امان بود، ولی پس از آغاز بحران و عدم مشروعيت سيستمی که احمدی نژاد را، با همه اعتراضات در مقام خود نگهداری کرده است، می توان ناخشنودی ها را درلابلای نوشته روزنامه ها بخوبی مشاهده کرد. در صفحه ای از روزنامه آفتاب يزد , رهبر انقلاب, ديگر,معظم, نيست. نزديک به دو هفته پيش اين روزنامه اصلاح طلب به گونه نامحسوس و عمدي، از او با صفت معظم، که مقدس و نوشتن آن اجباری است نام نبرد. ديوار ترس فروريخته است , خامنه ای که فکر می کرد بی زوال است، با آغاز بحران پس از انتخابات تاکنون، مشروعيتش اينگونه زير پرسش قرار نگرفته بود,. انتخابات 22 خرداد همه چيز را دگرگون کرده است. پشتيبانی بی دريغ او ازمحمود احمدی نژاد، درحاليکه نتيجه انتخابات مورد اعتراض بود، باعث از دست رفتن مشروعيت مقام رهبری شد. به گفته کريم سجاد پور، کارشناس ايران در(Carnegie Endowment for International Peace) ، , در درازای بيست سال ، خامنه ای کوشيده بود که با خودداری از جانبداری و درگير شدن درهيجانات و برخورد های ميان جناههای رژيم، ازخود چهره ای مهربان و دوست داشتنی نشان دهد. اين بار او با جبهه گيری به سود گروهی وابسته به خود، باعث خدشه دار شدن جايگاه خود شد. هنگامی که او پس از مرگ امام خمينی پدر انقلاب اسلامي، وارث اين مقام شد، نه شخصيت و نه ابهت خمينی را داشت. او حجت الاسلام ساده ای بود که با عجله به مقام آيت الهی رسيد، مقامی که که لازمه تکيه زدن برجايگاه رهبری بود. از نظر قانون اساسی جمهوری اسلامی قدرت او محدود است به کنترل اهرم های اصلی رژيم ، قوه قضائيه، ارتش و سپاه پاسداران، وگزينش سرپرست راديو تلويزيون. او بايد حق انتخاب مردم را رعايت کند ودر نظر داشته باشد، وبا شخصيت های مورد انتخاب مردم ، نمايندگان مجلس، رئيس جمهور و پس از سال 1999 با نمايندگان شورای های شهری همآهنگی داشته باشد. در درازای سال ها، گفتگو هايی در باره باز کردن فضای دموکراتيک در کشور از سوی اين نمايندگان انجام شده است. توازن بهم خورده خامنه اي، برای جبران ضعف قدرت خود در نهاد های سياسی- مذهبي، به دخمه تاريک , بيت رهبری, پناه برده است. او در ميان ارتش مشاوران خود بسر می برد. پسرش همواره با هرچه که , هجوم فرهنگی غرب, خوانده می شود در ستيز است، و هدف ، خفه کردن جنبش اصلاح طلبی است که از سال 1997 با روی کار آمدن محمد خاتمی آغاز شده است. به نظر کريم سجاد پور، خامنه ای از پنج عامل زير به آرامی برای گسترش نفوذش استفاده می کند. � شبکه نمايندگان رهبر در سراسر کشور. � مجلس ضعيف و بنياد گرای اسلامی. � افزايش قدرت سپاه پاسداران انقلاب، در زمينه های سياسی و اقتصادی. � نااميدي، سرخوردگی وبی تفاوتی جوانان از انجام اصلاحات. � انتخاب احمدی نژاد در سال 2005 به رياست جمهوري، که توانست رقيب اصلی او رفسنجانی را کنار بزند. خامنه ای در آخرين انتخابات، با پشتيبانی از نورچشمی اش احمدی نژاد، انتخاب او را، شايسته برگزاری, جشن, دانست. به گفته فردريک تليرکارشناس ايران در گروه بحران بين المللی(think-tank International Crisis Group.) ,رهبرنقطه اتکا دربيطرفی وتوازن، درمبارزه ميان گروه های سياسی ايرانی بود، او ضامن هميشگی قانون اساسی در پشتيبانی ازتوازن سيستم به نفع همه جناهها بود. ولی اين باربا جانبداری و استفاده از نيروی پاسداران، برای شادی پيروزی احمدی نژاد و پنهان کردن تقلب ها قدرت نمايی کرد,. اين موضع گيری نشان دهنده خواست درونی خامنه اي، برای بدست گرفتن قدرت از سوی او می باشد، ولی او در برابر , ضربه هولناک, از پای در آمد. , احمدی نژاد جنايت کرد! رهبر حمايت کرد!, يکی از شعار های تظاهر کنندگان بود که به گستردگی شنيده شد، و با شدت سرکوب ها، تظاهر کنندگان شجاع تر از هميشه فرياد , مرگ بر خامنه ای, را سر دادند، که اين اهانتی به رهبر، و در حکومت اسلامی مستوجب حکم اعدام است. شورش و بی نظمی از سوی مردم تحريک شده، به دليل پشتيبانی کورکورانه رهبر از احمدی نژاد، باعث شد که برخی از روحانيون هستی رژيم را درخطر ديدند. آيت الله رفسنجانی از , بحران اعتماد در رژيم , سخن گفت. محمد خاتمی درخواست برگزاری يک ,همپرسی, برای آرام کردن فشار ها ی وارده از سوی مردم را داشت. يک نشانه ديگر از دشواری های خامنه ای. تنها يک روحانی با نفوذ در شهر مذهبی قم تاکنون به احمدی نژاد شادباش گفته است. اين روزها، روزنامه های محلی از عزيمت برخی از آيات عظام به عنوان اعتراض به , واتيکان, شيعه، شهر نجف در کشور همسايه عراق سخن می گويند. لزوم کوتاه آمدن اين شکاف بی سابقه از سال 1979 تاکنون، ناقوس مرگ جمهوری اسلامی را بصدا در آورده است. به گفته فردريک تلير , احمدی نژاد و بيشتر از او باند سپاه پاسداران انقلاب، برای بقای جمهوری اسلامی به خامنه ای تضمين داده اند، و وفاداری خود را به اصول بنيادی جمهوری اسلامی در, خط امام, يادآور شده اند. احمد خاتمی آيت الله بنياد گرا، در نماز جمعه با اشاره به افشای , توطئه, ها يی که در نظر دارند رهبر را ضعيف نمايند، گفت:, مردم ما تا آخرين قطره خون خود، از رهبر دفاع خواهند کرد, . با همه ی اين پيشآمد ها، خامنه ای ناچار است که با دشواری های بيشماری که در باند خودش بوجود آمده کنار بيايد. يکی از آن ها تحفه! احمدی نژاد بود. هفته گذشته دست خط رهبر مبنی برکناری اسفنديار رحيم مشايی معاون اول رئيس جمهورباعث , منقص شدن عيش, احمدی نژاد شد. بحران مشروعيت نظام که با تحريک مردم آغاز شده بود، شماره يک رژيم را وادار به کوتاه آمدن کرده است. او دستورداد بازداشتگاه کهريزک، جايی که شمار بسياری از مخالفان در آن زندانی و تحت شکنجه بودند بسته شود. فردريک تلير می گويد, امروز رهبر بايد در برابر بحرانی که بزرگی و گستردگی آن را پيش بينی نکرده بود، کوتاه بيايد,. 7 تير ماه ، 29 ژوئيه 2009 تارنمای فرهنگ ايران www.farhangiran.com

گزارش صدای آمریکا از 8 مرداد 88 تهرانپلیس با باتون و گاز اشک آور به تظاهر کنندگان در مصلای تهران حمله کرد
30/07/2009
آرشیو
شاهدان در ایران می گویند روز پنجشنبه، در حالی که هزاران معترض با نادیده گرفتن دستور دولت در دو محل در تهران جمع شده بودند، ماموران باتون به دست پلیس و افراد بسیج با تظاهرکنندگان درگیر شدند.
به گفته آنها دست کم دو هزار نفر برای شرکت در مراسم یادبود کسانی که در خشونت های پس از انتخابات کشته شدند و ادای احترام به آنها، در مصلای تهران حضور یافتند. در همین حال ، پلیس و نیروهای بسیج وارد این محل شدند.میر حسین موسوی و مهدی کروبی درخواست کرده بودند اجازه داده شود مراسم چهلمین روز کشته شدن معترضین برگزار شود، اما مقامات امنیتی این درخواست را رد کردند.
در خبری دیگر، شاهدان در ایران می گویند پلیس ضد شورش میر حسین موسوی رهبر مخالفان را مجبور کرده است گورستان بهشت زهرا را ترک کند.
در آنجا هزاران سوگوار برای ادای احترام به کسانی که در ناآرامی های پس از انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد کشته شدند، جمع شده بودند.
بگفته شاهدان، پلیس و نیروهای بسیج روز پنجشنبه موسوی را محاصره کردند و او را مجبور ساختند به اتومبیلش بازگردد. سوگواران در میان جمعیت در پشتیبانی از موسوی شعار می دادند و از اتومبیلش آویزان شدند.
شاهدان همچنین می گویند پلیس چندین نفر را که با نادیده گرفتن دستور دولت در ممنوعیت گردهمایی در مراسم جمع شده بودند دستگیر کرد.
قرار بود مادر ندا آقا سلطان نیز بمناسبت چهلمین روز مرگ دخترش در گورستان حاضر شود.
ندا پس از انتشار ویویدویی که صحنه مرگ او را در پی اصابت گلوله در خیابانی در تهران نشان می داد، به نماد تظاهرکنندگان اصلاح طلب تبدیل شد.
قرار بود مهدی کروبی نیز در مراسم یاد بود شرکت کند.
رسانه های ایران از مرگ چندین معترض در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری خبر داده اند.
گزارش ها حاکی است در روزهای آینده ۲۰ معترض به اتهاماتی از جمله حمل اسلحه و نارنجک محاکمه خواهند شد. فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و افراد دیگر بعنوان بخشی از سرکوب اعتراضات دستگیر شده اند.
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه از گزارش هایی که درباره بدرفتاری مقامات امنیتی ایران با بازداشت شدگان منتشر شده است ابراز تاسف کرد. او از ایران خواست زندانیان سیاسی را آزاد کند و بگونه ای مناسب و انسانی با آنها رفتار کند.
کلینتون گفت ادامه بازداشت ها و بدرفتاری با زندانیان نشان می دهد که وضعیت سیاسی در داخل ایران هنوز روشن نشده است.

رادیو فردا : تظاهرات هزاران معترض در خیابانهای تهران 8 مرداد 88


ايران
تظاهرات هزاران معترض درخيابان‌های مرکزی تهران
۱۳۸۸/۰۵/۰۸
در حالی که پليس مانع حضور مير حسين موسوی بر سر مزار کشته شدگان وقايع اخير شده است، خبرگزاری ها می گويند دست کم سه هزار نفر در خيابان های اطراف مصلی تهران دست به راهپيمايی زده اند.روز پنجشنبه مصادف بود با چهلمین روز کشته شدگان تظاهرات اعتراضی سی خرداد و قرار بود میرحسین موسوی و مهدی کروبی بر سر مزار کشته شدگان وقایع اخیر حضور یابند، اما پلیس و نیروهای امنیتی محدویت هایی را برای انها ایجاد کردند. در همین حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عينی می گويد نزديک به سه هزار نفر روز پنجشنبه در خيابان های اطراف مصلی تهران دست به تظاهرات مسالمت‌آميز زده اند و پليس تلاش کرده تا با ضرب و شتم معترضان و استفاده از گاز اشک آور مانع برگزاری اين تجمع شود.يک شاهد عينی گفت است: تظاهر کنندگان دست های خود را بلند کرده وبا انگشتان خود علامت « V» را نشان می دهند اين در حالی است که نيروهای امنیتی و انتظامی در تلاش هستند تا اين تظاهر کنندگان را متفرق کنند.طبق اين گزارش همزمان با اين راهپيمايی‌های پراکنده، در خيابان های اطراف مصلی ترافيک سنگين به وجود آمده و رانندگان اتومبيل‌ها با به صدا در آوردن بوق ماشين‌های خود با معترضان همراهی می‌کنند.برپایه همین گزارش نیروهای موتور سوار پلیس و لباس شخصی در خیابان‌های اطراف مصلی تهران به تظاهرکنندگان حمله کرده‌اند و معترضان در این خیابان‌ها موانعی به وجود اورده و سطل های زباله را آتش زده اند.خبرگزاری فرانسه می گوید پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده است.خبرگزاری رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که صدها پلیس و مامور امنیتی با مسدود کردن خیابان تخت طاووس مانع حرکت معترضان به سمت مصلی تهران شده اند.شاهدان عینی همچنین به این خبرگزاری گفته اند نیروهای امنیتی تعدادی از تظاهر کنندگان را بازداشت کرده اند.تظاهرات در خیابان های اطراف ميدان وليعصر در همین زمینه، يک شاهد عينی به راديو فردا، گفت: ميدان وليعصر و خيابانهای اطراف صحنه تجمعات اعتراض آميز در چهلمين روز بزرگداشت برخی از کشته شدگان حوادث اخير است.بنا بر گزارش‌های رسيده خيابان وليعصر به سمت شمال از ميدان وليعصر به سمت خيابان‌های فاطمی، يوسف آباد و خيابان‌های تخت طاووس و عباس آباد، همچنين تمام کوچه‌های و خيابان‌های منتهی به اين خيابان، شاهد حضور پرشمار معترضان است.همچنين صدای بوق خودرو‌ها که در همراهی با معترضين به صدا در آمده، تمام اين منطقه را در بر گرفته است. تظاهرکنندگان در جای جای پياده‌روها و خيابان وليعصر آتش روشن کرده‌اند تا برای حمله احتمالی نيروهای انتظامی با گاز اشک‌آور آماده باشند.به گفته اين شاهد عينی تعداد خودروهايی که با شيشه‌های شکسته در اطراف خيابان‌های تخت طاووس و عباس آباد در ميان ازدحام جمعيت و اتومبيل‌های ديگر ديده می‌شوند، قابل توجه است. برخی از رانندگان اين خوردروها گفته‌اند که نيروهای انتظامی و برخی لباس شخصی‌ها به آنها گفته‌اند که حق بوق زدن ندارند و برای تهديد آنها با ميله و باتون به روی خودروها و شيشه‌های آنان می‌کوبند.يکی ديگر از شاهدان عينی به راديو فردا گفته است که در محدوده خيابان مفتح نيروی انتظامی اقدام به پرتاب گاز اشک آور کرده و با تظاهرکنندگان درگير شده است. روز پنجشنبه مصادف با چهلمين روز کشته شدگان تظاهرات اعتراضی روز ۳۰ خرداد در تهران است. ندا آقا سلطانی از جمله کشته شدگان اين روز بود که تصاوير ويدئويی کشته شدن او به نمادی از اعتراضات در ايران بدل شده است.پس از آن که وزارت کشور ايران، محمود احمدی‌نژاد را به عنوان پيروز انتخابات رياست جمهوری در ۲۲ خرداد اعلام کرد، تهران و برخی از شهرهای ايران شاهد راهپيمايی اعتراضی مخالفان بوده است.در حالی که مقامات ايران می گويند از زمان آغاز اين تظاهرات اعتراضی تاکنون ۳۰ نفر کشته شده‌اند، گروه های طرفدار حقوق بشر می‌گويند تعداد کشته شدگان اين وقايع بسيار بيشتر از آمار دولت ايران است.(این صفحه همزمان با دریافت گزارش های تازه به هنگام خواهد شد)

چاپ کنید
برای دوستان خود بفرستید

فیلم هایی از حضور مردم در روز چهلم بخون خفتگان رته آزادی

برای دیدن فیلم ها بر روی لینک ها کلیک کنید.

شعار مرگ بر روسیه و چین در متروی تهران

گسترش اعتراضات در نقاط مختلف تهرانگسترش اعتراضات گسترده در نقاط مختلف تهران


نگارش یافته توسط Ali
فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران : بنابه گزارشات رسیده جوانان دختر و پسر که بسوی مصلی تهران با مترو در حال حرکت بودن بصورت یکدست در مترو و در طی مسیر اقدام به دادن شعار مرگ بر دیکتاتور و الله اکبر نمودند.تعداد زیادی از مردم تهران که با مترو بسوی مصلی تهران در حال حرکت بودن از بدو سوار شدند اقدام به دادن شعارهایی مانند مرگ بر دیکتاتور و الله اکبر سر می دادند. مترو که بسوی مصلی تهران حرکت می کرد ایستگاه مصلی را بسته اند و در آنجا توقف نمی کند و بدین وسیله سعی در جلوگیری از آمدن مردم به این نقطه می شوند. مردم که قصد گرامیداشت چهلمین شب ندا را دارند ناچار هستند که در ایستگاه مترو مفتح پیاده شوند.جوانان وقتی که از مترو پیاده می شوند با بالا بردن دستان خود به علامت پیروزی خارج می شوند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر می دهند می دهند.در حال حاضر در نقاط مرکزی و جنوبی شهر اعتراضات در میادین و خیابانها ادامه دارد و لحظه به لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود. نیروهای سرکوبگر گارد ویژه که مقابل درب مترو ایستاده اندو هنگام خروج مردم بسوی آنها یورش می برند و آنها را آماج باتون های خود قرار میدهند حوالی ساعت 20:00 در اثر ضربات باتون 6 نفر زخمی و در حدود 12 نفر دستگیر شدند. علیرغم وحشیگری گارد ویژه برای متفرق کردن آنها ،مردم بصورت جنگ و گریز در نقاط مختلف جمع می شوند و اعتراضات خود را ادامه میدهند و حاضر به متفرق شدن نیستند و هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود.

نظر ها
افزودن جدید

سایت نوروز: 40 هزار نفر در بهشت زهرا 8 مرداد 88

8 مرداد 88
گزارش تکمیلی:
با حضور موسوی، رهنورد ، کروبی و جمعیتی بالغ بر چهل هزار نفرچهلمین روز شهادت شهدای جنبش سبز پاس داشته شد
جمعیتی بالغ بر چهل هزار نفر امروز در بهشت زهرای تهران گرد آمدند تا چهلمین روز شهادت شهدای درگیری های پس از انتخابات را پاس دارند.
پیش از این میرحسین موسوی و مهدی کروبی ، دو نامزد اصلاح طلب انتخابات اخیر هم اغلام کرده بودند که در این مراسم حضور خواهند یافت.مراسم امروز در شرایطی برگزار شد که نیروهای امنیتی و گارد ضد شورش پلیس از ساعتها قبل از ساعت اعلام شده مراسم - ساعت 4 بعد از ظهر - با تشکیل دیواره امنیتی در اطراف مزار قربانیان رویداد های اخیر ، سعی در متفرق کردن جمعیت و ممانعت از برگزاری مراسم مذکور داشتند.این در حالی بود که کثرت جمعیت عملا این مراسم را تبدیل به تجمعی در اعتراض به انتخابات اخیر ریاست جمهوری و رویداد های پس از آن کرد.جمعیت حاضر در بهشت زهرای تهران به حمله نیروهای ضد شورش که سعی در متفرق کردن جمعیت داشت، با سر دادن شعارهایی نظیر "نیروی انتظامی ، سهراب برادرت بود" و نیروی انتظامی، حمایت، حمایت" و همچنین پرتاب شاخه های گل به سمت آنان پاسخ دادند.مردم حاضر در بهشت زهرای تهران همچنین شعارهایی نظیر"یا حسین، میر حسین" ، ندای ما ندا بود، بلندترین صدا بود" ، چوب و چماق و باتوم دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر پسر ندارد" ، یاران همه زندانی، کو رسم مسلمانی" ، "زندانی سیاسی، آزاد باید گردد" و "برادر شهیدم ، رایت رو پس می گیرم" سر دادند.به گزارش خبرنگار نوروز، چند نفر از حاضران در این مراسم در درگیری با نیروهای ضد شورش مصدوم شدند که در میان آنان چند زن مسن نیز دیده می شد.مهدی کروبی و هادی غفاری از جمله چهره های سیاسی بودند که با حضور بر سر مزار قربانیان به ایشان ادای احترام کردند اما نیروهای امنیتی از نزدیک شدن میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به محل دفن شهدای جنبش سبز ایران ممانعت کردند.

تهران 8 مرداد ضرب و شتم مردم توسط نیروهای انتظامی

http://

مجموعه ای از فیلم های 8 مرداد در تهران

برای مشاهدۀ فیلم ها بر روی لینک ها کلیک کنید

هشت زهرا 8 مرداد 1388

رادیو فردا: هزاران تن در مصلای تهران


آخرين گزارش ها:
هزاران نفر در مصلای تهران تجمع کرده اند >>>>: selected article -->۱۳۸۸/۰۵/۰۸ به گزارش خبرگزاری های بين المللی و شاهدان عينی، برغم حضورگسترده ماموران انتظامی و فشار آنها که با پرتاب گاز اشک آور و ضرب و شتم حاضران در بهشت زهرا همراه بود، هزاران نفر در چهلمين روزکشته شدن ندا آقاسلطان، ياد اورا گرامی داشتند. برپايه گزارش ها، طبق اعلام قبلی، مهدی کروبی نيز وارد بهشت زهرا شد و کوشيد بر سر مزارکشته شدگان برود اما ماموران انتظامی او را احاطه کرده اند. همچنين برپايه گزارشها ماموران انتظامی با زور مانع رسيدن مير حسين موسوی بر سر مزار ندا شده اند و نمی گذارند از اتومبيلش پياده شود. گزارش ها از تهران همچنين حاکی است مسئولان امنيتی از صبح امروز خانواده ندا را زير فشار گذاشته اند تا از رفتن به بهشت زهرا خودداری کنند. آخرين گزارش ها بنقل از شاهدان حاکی است هزاران نفر در مصلای تهران تجمع کرده اند و ماوران انتظامی می کوشند آنها را پراکنده کنند. همچنين ماموران شيشه های برخی از خودروهايی را که بوق می زنند شکسته اند.

استقلال آزادی جمهوریِ ایرانی

استقلال آزادی جمهوریِ ایرانی

فیلم هایی از اتفاقات امروز تهران؛ 8 مرداد 88

برای مشاهدۀ فیلم هت بر روی لینک ها کلیک کنید.

شلیک گاز اشک آور و تیر هوایی در نقاط مرکزی تهران


7:45 عصر پنج‌شنبه، 8 مرداد 1388
شلیک تیر هوایی و گاز اشک‌آور در نقاط مرکزی تهران
گزارش‌های رسیده، حاکی از شلیک تیر هوایی و گاز اشک‌آور و ضرب و شتم شدید مردم در نقاط مرکزی شهر تهران است.
برخی شاهدان عینی به «موج سبز آزادی» خبر داده‌اند که ماموران پلیس و لباس شخصی با شلیک تیر هوایی و گاز اشک‌آور، سعی در پراکنده کردن تجمع کنندگان در خیابان‌های مرکزی شهر داشته‌اند.
این گزارش‌ها حاکی است در خیابان‌های بهشتی، مطهری، حافظ شمالی، ولیعصر، زرتشت، فاطمی و بسیاری دیگر از مناطق اطراف، بین معترضان و ماموران درگیری‌های شدیدی روی داده است.
عصر امروز بنا بود گروهی از معترضان به مناسبت جهلم شهدای جنبش سبز در مصلای تهران جمع شوند و با وجود صادر نشدن مجوز از سوی وزارت کشور، برخی سایت‌های اینترنتی تاکید کرده بودند که این قرار تغییر نکرده است.
بر اساس گزارش‌های رسیده، لباس شخصی‌ها با ماسک‌های سبز دهانی بین مردم حضور یافته بودند و سرکوب تجمع‌کنندگان را از بین آنها آغاز کردند.

همچنین گزارش‌های دیگری از حضور موتورسوارهای ضد شورش در پیاده‌رو و ضرب و شتم شدید تمام حاضران با باتوم خبر می‌دهند.

ناآرامی در ایران هشتم مرداد , اهواز

حمله به تظاهر کنندگان در اهواز و دستگری حداقل 30 نفر
اخبار رسیده از اهواز به نقل از شاهد های عینی : در یکی از پر تعدادتزین تجمعات در اهواز که به مناسبت یادبود چهلمین روز شهدای اعتراضات که در منطقه کیانپارس برگزار شد نیروهای بسیج و پلیس ضد شورش با حمله به تظاهر کنندگان تعداد زیادی را مورد ضرب و شتم قرار دادند .خبرهای رسیده از شاهدهای عینی حاکی از دستگیری و بازداشت بیش از سی نفر از معترضین حکایت دارد . در حال حاضر نیروهای امنیتی در سطح وسیعی از شهر اهواز مستقر میباشند

الجزیره: درگیری ها در بهشت زهرا هر لحظه بیشتر می شود.

Language Bookmark aljazeera.net

بهشت زهرا 8 مرداد88

بهشت زهرا 8 مرداد88

http://

قطعۀ 257 بهشت زهرا به تصرف یگان ویژه در آمد!

قطعه 257 به تصرف یگان ویژه درآمد

در ساعت 17 بعدازظهر 5 شنبه 8 مردادماه ، قطعه 257 بهشت زهرا به تصرف یگان ویژه درآمد.جمعیتی در حدود ده هزار نفر امروز به این قطعه از بهشت زهرا آمده بودند تا مراسم چهلم شهدای اخیر را برپا دارند.مردم با دادن گل به سربازان نیروی انتظامی حمایت آنها را خواستار شدند.اما با حمله یگان ویژه تمامی مردم از قطعه 257 متفرق شدند و با تجمع در قطعه مجاور با سردادن شعارهایی همچون "عزا عزاست امروز روز عزاست امروز ایرانی با غیرت صاحب عزاست امروز" و یا "کو رسم مسلمانی یاران همه زندانی" به سینه زنی می پردازند.در بین مردم نیروهای لباس شخصی نیز دیده می شوند .از ساعت ها قبل نیروی انتظامی مانع از ورود مردم به بهشت زهرا شد. گفتنی است مهدی کروبی و هادی غفاری نیز در بین تجمع کنندگان بهشت زهرا دیده شدند.
اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

در روز چهلم ندا، ده ها تن بازداشت شدند: رادیو فردا


سرخط‌ خبرها
مهدی کروبی در ميان ضرب و شتم حاضران وارد بهشت زهرا شد >>>>: selected article -->۱۳۸۸/۰۵/۰۸ به گزارش خبرگزاری های بين المللی ، مهدی کروبی وارد بهشت زهرا شد. بنابر اين گزراش ها ماموران انتظامی به ضرب و شتم حاضران پرداخته اند. اين درحالی است که اندکی پيشتر ماموران انتظامی با زور مير حسين موسوی را مجبور به ترک مراسم چهلم ندا آقا سلطان در بهشت زهرای تهران کردند. ماموران انتظامی همچنين ده ها تن از حاضران را بازداشت کرده و با ضرب و شتم ديگران می کوشند آنها را متفرق کنند.

جعفر پناهی و مهناز محمدی بازداشت شدند

بازداشت دو فیلم‌ساز
به گزارش تارنمای میدان زنان، دو تن از فیلم‌سازان ایرانی، مهناز محمدی و جعفر پناهی، در بهشت زهرا بازداشت شده‌اند.

این دو فیلمساز، صبح امروز برای گل گذاشتن بر سر مزار جانباختگان وقایع اخیر به بهشت زهرا رفته بودند که حدود ساعت ۲ بعد از ظهر، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. هنوز هویت بازداشت‌کنندگان مشخص نشده‌است.

جعفر پناهی، فیلمساز معتبری است که تاکنون برای فیلم‌های متعدد خود از جمله «آفساید»، «بادکنک سفید»، «آینه» و ... جوایز بسیاری را از آن خود کرده‌است.

مهناز محمدی، فعال حقوق زنان نیز سال‌هاست به عنوان مستندساز فعالیت می‌کند. مستند «زنان بدون سایه» از برجسته‌ترین کارهای اوست که به خاطر آن در ایران و خارج از ایران جوایز زیادی دریافت کرده‌است. وی اخیرا به همراه رخشان بنی اعتماد، مستند «ما نیمی از جمعیت ایران هستیم» را درباره مطالبات زنان در انتخابات ریاست جمهوری ساخته‌است.

مراسم امروز بهشت زهرا در ادامه یک رشته حرکت‌های اعتراضی علیه نتایج اعلام شده انتخابات و سرکوب‌های پس از آن برگزار می‌شود.

دو نامزد ‏اصلاح‌طلب انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران ‏طی چند نوبت از وزارت کشور جمهوری اسلامی ‏تقاضای مجوز برای برگزاری تجمع کرده بودند که هر ‏بار با مخالفت مقامات روبرو شد.

حضور مأموران در سطح شهر
بنا بر گزارش‌های دریافتی، در خیابان ولی‌عصر تهران نیز از محدوده تجریش تا چهارراه ولی‌عصر و هم‌چنین از این چهارراه تا ابتدای خیابان جمال‌زاده حضور شمار زیادی از مأموران ضد شورش و نیروهای لباس شخصی مشاهده می‌شود.

نیروهای لباس‌شخصی حاضر، پیراهن‌های سفید و باتوم‌های رنگی بر دست دارند.

Share/Save/Bookmark

گزارش دوچه وله از مراسم چهلم ندا

پلیس ایران روز پنج‌شنبه با خشونت علیه شرکت‌کنندگان در مراسم سوگواری برای کشته‌شدگان وقایع اخیر رفتار کرد. نیروهای امنیتی میرحسین موسوی را وادار به ترک بهشت زهرا کردند. مهدی کروبی وارد بهشت زهرا شد. چند نفر دستگیر شدند.

منابع خبری نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی پیش‌تر از حضور این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم در مراسم گرامیداشت چهلمین روز درگذشت ندا آقا سلطان و دیگر کشته‌شدگان روز سی‌ام خرداد ماه سال جاری خبر داده بودند؛ مراسمی که گفته شد در بهشت زهرا و بر سر مزار ندا آقا سلطان برگزار خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران و به نقل از شاهدان عینی از حضور ۱۵۰ پلیس و نیروی بسیج در اطراف محل برگزاری این مراسم خبر داد.

مادر ندا آقا سلطان که پیش‌تر اعلام شده بود در این مراسم یادشده حضور خواهد یافت، گفته می‌شود، بر سر مزار دختر خود حاضر نمی‌شود. وی روز چهارشنبه (۷ مرداد) و در جمع افرادی که برای تسلیت به خانه‌ی او رفته بودند، اعلام کرد که بنا به دلایلی نمی‌تواند در مراسم شرکت کند. گفته می‌شود که مادر ندا سلطان دلیل عدم حضور خود را این‌چنین شرح داده است: «نمی‌توانم مسئولیت جان بچه‌های مردم را به عهده بگیرم. اعلام می‌کنم که من و خانواده‌ام نمی‌رویم، اما مسئولیتی در قبال رفتار مردم نداریم. امروز ندا فقط فرزند من نیست. فرزند همه‌ی مردم است و من فقط برای خودم می‌توانم تصمیم بگیرم.»

بازداشت دو فیلمساز

در عین حال خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی از بازداشت شرکت‌کنندگان در مراسم یادشده گزارش می‌دهد. این در حالی است که پیش‌تر نیز خبر دستگیری مهناز محمدی و جعفر پناهی منتشر شد. حسن آقاخانی، وکیل مهناز محمدی، دستگیری این دو فیلمساز و چند تن دیگر را تأیید کرده است. مهناز محمدی دستیار رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان، در تولید فیلم مستندی از حضور زنان در انتخابات بنام "ما نیمی از ایرانیم" بود.

فشار به میرحسین موسوی برای ترک بهشت زهرا

خبرگزاری فرانسه خبر ورود میرحسین موسوی به مراسم را در ساعت ۱۵ و ۵۰ دقیقه منتشر کرد. رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی از حضور نیروهای ضدشورش در محل خبر داد. نیروهایی که چند تن را دستگیر کرده و سعی در متفرق کردن «صدها» نفری دارند که بر سر مزار ندا آقا سلطان گرد آمده‌اند. مردم شعار می‌دادند: «عزا، عزاست امروز. روز عزاست امروز، ایرانی باغیرت صاحب عزاست امروز.»

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که مأموران امنیتی میرحسین موسوی را از بهشت زهرا به بیرون راندند. به گزارش شاهدان عینی، سپس بیش از ۲۰۰۰ نفر شعارهایی در پشتیبانی از میرحسین موسوی دادند.

ورود کروبی به بهشت زهرا

مهدی کروبی حدود ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه وارد بهشت زهرا شد. به گزارش شاهدان عینی ماموران پلیس او را محاصره کردند. از سوی عزاداران به ماموران پلیس سنگ پرتاب شد.

به گزارش قلم نیوز، پس از ارائه‌نشدن مجوز قانونی از سوی وزارت کشور برای برگزاری مراسم چهلم جان باختگان حادثه ٣٠ خرداد در مصلای تهران، دفاتر کروبی و موسوی اعلام کردند که مهدی کروبی و میرحسین موسوی با حضور بر مزار شهدای حوادث اخیر در کنار خانواده‌هایشان یاد و خاطره آنان را گرامی می‌دارند.

PB/KG

آقای خامنه شما مسئولید به مردم ایران پاسخ دهید که جریان 18.5 میلیارد چیست؟

بموجب اطلاعاتی که به زبان ترکی استانبولی در این فیلم انتشار یافته، 20 تن طلا و 5/7 میلیارد دلار که جمعا 5/18 میلیارد دلار است، در بازرسی گمرکی آنکارا کشف شده است. این ثروت باور نکردنی با یک کامیون از مسیر قوینه(شرق ترکیه و هم مرز با ایران) به گمرک آنکارا وارد شده است. پس از کشف محموله کامیون رانندگان آن گریخته اند.مدارک کشف شده از طرف گمرک ترکیه نشان می دهد که صاحب محموله فردی است بنام اسماعیل صفریان نسبی. گمرک ترکیه پس از کشف محموله کامیون به ارسال کننده محموله در ایران اطلاع داده که جهت دریافت محموله ارسالی خود به ترکیه مراجعت کند، اما فرد مذکور یک وکیل ترک را مامور دریافت 20 تن طلا و5/7 میلیارد دلار کرده است!گفته می شود این واقعه مربوط به ماه گذشته است، اما اکنون جزئیات آن فاش شده است. نخستین خبری که دراین ارتباط انتشار یافت، جمله ای بود که نخست وزیر ترکیه "اردوغان" بصورت طنز در آخرین کنگره سالانه حزب خود بیان داشت. او گفت: "در شرایط بحران اقتصادی موجود از غیب مبلغ 5/18 میلیارد دلار به دست دولت رسیده است. این شوخی نیست بلک یک واقعیت است."آن زمان، رسانه های ترکیه و جهان این جمله نخست وزیر ترکیه را جدی تلقی نکرده ولی اکنون با انتشار جزئیاتی که در فیلم خبری فاش شده، آن طنز اردوغان به یک واقعیت تبدیل شده است.اکنون بزرگترین پرسش اینست که1- این پول که نمی توانسته ثروت شخصی فرد یا افرادی در جمهوری اسلامی باشد، با چه هدفی در کامیون مورد بحث جاسازی شده و از ایران خارج شده بود؟2- کامیون به کدام مقصد می رفته که در گمرک ترکیه متوقف شده و بار آن باید تحویل چه کسانی، در چه کشوری می شده است؟با این دو سئوال، بیشترین توجه روی حزب الله لبنان است و این که این پول از طرف جمهوری اسلامی به مقصد لبنان بار زده شده است.3- آیا این محموله می تواند دلار تقلبی باشد؟پاسخ منفی است زیرا دلار تقلبی را نخست وزیر یک کشور بعنوان ثروت باد آورده به بانک مرکزی کشورش منتقل نمی کند

خدا حافظ ندا جان؛ بزبان انگلیسی و روسی.

بدرود ندا جان!
برای مادر ندا، سهراب، ترانه، محسن، امیر، حسین و.......
گریه مکن خواهرم
از باعچۀ خانۀ تو درختی می روید،
و درختان دیگر در شهرت
و بسیار درختان در سرزمینت
انگاه باد
پیغام هر درخت را بدرختی دیگر می آورد
سیمین دانشور، سووشون

نکته!موسوی جان، چه نعمت بزرگی‌ بود این تقلب: هم برای تو هم برای ما.
تو اگر رئیس جمهور می‌شدی، همین آش بود و همین کاسه. باید به پیش رهبر و سپاهیان در مجلس فرمایشی میرفتی برای تنفیذ و اعتبار.... تا آقا!! اوکی نمیداد، نمیتونستی آب بخوری... وزیرات رو باید با نظر آقا!! انتخاب میکردی... با هزار بدبختی روزنامه باز میکردی و با یه اشارهٔ آقا تعطیلش میکردن برات... می‌شدی یکی‌ مثل خاتمی، البته اگه از اون بدتر نمیشدی... راه به راه هم سپاه برات خط و نشون می‌کشید.... فقط حسنش در این بود که پایه های نظام برای آقایون سست نمی‌شد... می‌شدی سوپاپ نظام ...ولی‌ حالا...خودت رهبر شدی... خودت حرف میزنی‌ خودت عمل میکنی‌....ما هم احساس وجود می‌کنیم... احساس غرور می‌کنیم... احساس می‌کنیم که هستیم... با هم هستیم... یک


برگزفته از وبلاگ.....

دیکتاتوری اسلامی بجای جمهوریِ اسلامی!


آنچه در زیر می خوانید پیشنهاد وبلاگ «خودکار آبی» است که در نوع خود هم جالب است و هم ادیشه برانگیز. تا نظر شما چه باشد؟

ایا می شود این نام پرمحتوا را همه گیرش کرد؟


رژِیم را دیکتاتوری اسلامی بنامیم
از این پس نباید این رژیم را جمهوری صدا بزنیم. چرا که خود آنان همانند سده های میانه هرگز مشروعیت رژیم را با رای مردم نمی دانند بلکه می گویند مشروعیت رژیم از خداست. پس بودن واژه ی «جمهوری» به معنای مردمی در جلوی اسلام چه معنا می دهد؟ آنان با هر زبانی به ما حالی کرده اند که خواست مردم در کار نیست و آنانند که هرکاری دوست داشته باشند انجام می دهند پس چه بهتر که رژیم را نه جمهوری اسلامی که دیکتاتوری اسلامی بنامیم. و البته نام ایران را پس از آن نیاوریم چرا که اینان ایرانی نیستند و این رژیم خونخوار نیز از ایرانی با پیشینه ی حقوق بشر و انسان دوستی نیست. رژیم دیکتاتوری اسلامی دست به کشتن هم میهنانمان زده تا سرهایشان را خوراک مارهای روی دوش ضحاک کند اما نمی داند این میان کاوه ای است آهنگر و فریدونی است دارنده فر ایزدی؛ پس از این پس این رژیم را دیکتاتوری اسلامی (به انگلیسی: Islamic Dictatorship) خواهیم نامید.

زنگ تفریح؛ این را هم داشته باشید.

خیابان ندا در رم.

خیابانی در شهر رم به نام ندا نامگذاری می شود
دو ساعت پیش
الساندرو اونوراتو عضو شورای شهر رم در ایتالیا این پیشنهاد را برای بزرگداشت ندا آقا سلطان و سابر جانباختگان و مبارزین ایرانی راه دمکراسی
ارائه کرد که با حمایت اعضا هر دو حزب به تصویب رسید. آقای اونوراتو گفت: "بسیاری خیابانی در تهران را که در آن ندا کشته شد به نام خیایان ندا میشناسند و خوشحالم که ما هم در رم که مرکز صلح، آزادی و تحمل عقاید مخالف است خیابانی بنام ندا داریم".
در طی روزهای گذشته هم ایتالیایی ها با پیوستن به اعتراضات و اعتصابات غای ایرانیان همبستگی خود را با آنها اعلام کرده بودند.
یک ترانه انقلابی ایتالیایی هم اخیراً با تصاویری از جنبش سبز در ایران نمایش داده شده.

از خبرنامۀ دانشجویان پیام نور قزوین، سیاهۀ شهیدان راه آزادی

آرش حجازی

آن هایی که در این مدت با پیام های پر از افترا و تهمت و تهدید و توهینشان مرا نواختند، اکنون چه می گویند؟ بازداشتگاهی که به علت شکنجه های وحشیانه تعطیل شد هم دروغ است؟ فهرست این هم وطنانمان که در چهل روز گذشته یا با ضربات باتوم، یا با گلوله، و یا زیر شکنجه جان سپردند هم دروغ است؟ ندا فقط یک نفر در این لیست است. هر روز با انتشار فهرست تازه ای از کشته شده ها تن میلیون ها نفر از خوف می لرزد. نه از خوف مردن، که از خوف کشف این حقیقت که سبعیت نوع بشر حد و مرز ندارد. چند نفر از این ها که کشته شدند، زیر سی سالشان بود؟ این ها جوانان ما بودند، آینده سرزمین ما بودند، امید نسل پیشینشان بودند.

در مورد مرگ ناجوانمردانه ندا آقاسلطان بی گناه، هزار افسانه بافتند تا گناه مرگش را بر گردن بی گناه دیگری بیندازند. در مورد مرگ این فهرست طولانی چه می گویید؟
به خودتان بیایید دوستان، وجدانتان را بیدار کنید، کدام حکم می تواند توجیه گر قتل عام بی گناهان باشد؟
می بینید که به زودی قاتل ندا آقاسلطان و قاتل های این جوانان معصوم دستگیر می شوند. من مطمئنم هنوز بارقه ای از انسانیت در شما هست. نکنید کاری را که تا آخر عمر کابوس شب های شما و مایه شرم فرزندانتان بشود.

1-
اشکان سھرابی: اصابت گلوله / 2. بهمن جنابی: اصابت گلوله / 3. حسین طهماسبی: ضربات باتوم / 4. کیانوش آسا: ضربات باتوم / 5. مهدی کرمی: اصابت گلوله / 7. مصطفی غنیان: اصابت گلوله / 8. ناصر امیرنژاد: اصابت گلوله / 9. محمدحسین برزگر: اصابت گلوله / 10. ایمان هاشمی: اصابت گلوله / 11. پریسا کلی: اصابت گلوله / 12. محسن حدادی: اصابت گلوله / 13. محمد نیکزادی: اصابت گلوله / 14. علی شاهدی: ضربات باتوم در کلانتری / 15. واحد اکبری: اصابت گلوله / 16. ابوالفضل عبداللهی: اصابت گلوله / 17. سالار طهماسبی: اصابت گلوله / 18. فهیمه سلحشور: ضربات باتوم / 19. وحیدرضا طباطبایی: اصابت گلوله / 20. شلیر خضری: کوی دانشگاه / 21. یعقوب بروایه: اصابت گلوله / 22. کاوه علی پور: اصابت گلوله / 23. سعید عباسی فرگلچی: اصابت گلوله / 24. مبینا احترامی: کوی دانشگاه / 25. فاطمه براتی: کوی دانشگاه / 26. کسری شرفی: کوی دانشگاه / 27. کامبیز شعاعی: کوی دانشگاه / 28. محسن ایمانی: کوی دانشگاه / 29. فاطمه رجب پور: اصابت گلوله / 30. سرور برومند: اصابت گلوله / 31. علیرضا افتخاری: جسد تحویل خانواده شد / 32. احمد نعیم آبادی: اصابت گلوله / 33. نادر ناصری: اصابت گلوله / 34. مسعود خسروی: اصابت گلوله / 35. مسعود هاشم زاده: اصابت گلوله / 36. ایمان نمازی: کوی دانشگاه / 38. حسین طوفان پور: مرگ در بازداشگاه / 39. تینا سودی: اصابت گلوله / 40. جعفر بروایه: اصابت گلوله / 41. حمید مداح شورچه: مرگ در بازداشگاه به علت خونریزی مغزی / 42. مریم مهرآذین: اصابت گلوله / 43. میلاد یزدان پناه: اصابت گلوله / 44. حامد بشارتی: اصابت گلوله / 45. بابک سپهر: اصابت گلوله / 46. رامین رمضانی: اصابت گلوله / 47. سهراب اعرابی: مرگ در بازداشتگاه / 48. داود صدری: اصابت گلوله / 49. آرمان استخری پور: ضربات باتوم / 50. علی فتحعلیان: اصابت گلوله / 51. ترانه موسوی: مرگ در بازداشتگاه / 51. حسن کاظمینی: مفقودالاثر / 52. آقای معزز: اصابت گلوله / 53. محمد کامرانی: اصابت باتوم / 54. میثم عبادی: اصابت گلوله / 55. رامین قهرمانی: مرگ بلافاصله پس از آزادی / 56. محسن روح الامینی: مرگ در بازداشت / 57. امیر جوادی فر لنگرودی: مرگ در بازداشت / 58. حسن شاپوری: در بازداشت / 59. رضا فتاحی: در بازداشت / 60. مرتضی سلحشور: در بازداشت / 61. مراد آقاسی: در بازداشت / 62. محسن انتظامی: در بازداشت / 63. ندا آقاسلطان: اصابت گلوله و...

عکس های شکنجه شدۀ شهید حسین اخترزند، ارسالیی خوانندگان!


آقای خامنه ای! راستی جوانان ایرانی با کدامین گناه می باید اینگونه سلاخی شوند؟
شک نداشته باشید که در مقابل مردم ایران همۀ جنایتکاران و در راس آن ها جنابعالی پاسخگو مسئولید! اگر حتا بفرض محال تاکنون خود را به خواّبِ خرگوشی زده و بی اطلاع نشان دهید، تازه سلام. مرگ غارۀ «کهریزک» تنها گوشه ای از جنایات شماست!

مجموعۀ عکسهای ارسالیِ «د» و نوشته همراهشچشم در چشمشان نگاه کنیم
"چه" می خواهیم از زندگی هایمان؟

هزار ماشاالله روحیه هامون خوبه. این همه کشته و زندانی و مجروح و مفقود رو می بینیم و سرگردونی ِ خانواده هاشونو می بینیم بازم روحیه هامونو از دست نمی دیم و می تونیم برای یه جوک ِ تکراری از خنده روده بر بشیم. بدون توجه به اینکه همین الان مثلا یه عده رفتن برای اعتراض جلوی صدا و سیما و دارن باتون میخورن. خب تقصیر خودشون بود. می خواستن نرن. مگه اعلام نشد برنامه لغو شده؟ تنشون می خاریده! بازم به خندیدنمون ادامه می دیم چون ما زندگی رو ارزشمند تر از این حرفا می دونیم. من حالم خوب نیست. حالم اینطوریه.

نامۀ سرگشاده یک ایرانی آزادی خواه


آنچه در زیر می خوانید نامۀ سرگشادۀ یک هموطن است که بدلیل بیان عیان و «بی شیله پیلۀ» مسائل بی کم و کاست در اینجا نقل می شود.

لطفا توبه كنيد
با ياد خداي قهار به اطلاع كليه عوامل سركوب رژيم جمهوري اسلامي ميرساند
خشم فرو خفته مردم بزرگوار ايران كه در راه دستيابي به دموكراسي خون هاي
بسياري راتقديم راه آزادي نموده اند. از كنار عوامل سركوب به سادگي نخواهند
كذشت.در اين رابطه نكات ذيل قابل ذكر ميباشند:
1- آيا ميدانيد دو فروند هلي كوپتر و يك فروند هواپيماي ايرباس (خريداري شده از سلطان برونئي)
بصورت 24 ساعته آماده اند تا رهبر چلاق تان و بيت منحوسشان را در موقع خطر فراري دهند.
2- انقلاب فعلي با انقلاب سال 57 فرق هاي زيادي دارد از آنجمله ذكر اين مطلب ميباشد كه
در آن سال مسببين اعمال جنايات ضد بشري به طور كامل به سزاي اعمالشان نرسيدند ، مثلا
ليست ساواكي ها هيچگاه منتشر نشد كه يكي از دلايل آن وجود مرحوم بازرگان بود كه از انتشار
ليست جلوگيري نمود.ليكن در شرايط فعلي نه بازرگاني وجود دارد كه طرفداري شما را بنمايد
نه مردم داغ ديده به شما اين فرصت را خواهند داد.
3- با عنايت به سيستم هاي پيشرفته عكاسي و فيلم برداري كه شما از آنها در راستاي شناسائي
و دستگيري و سركوب مخالفان استفاده مي نماييد ، به اطلاع ميرساند همان ابزار در دست مخالفان
موجود بوده و عوامل زيادي از نيروهاي سركوب گر شناسائي شده اند كه بعنوان مثال بسيجي
قاتل عضو سپاه قدس كه در شامگاه 25 خرداد تعداد زيادي از معترضين بيگناه را كشت با ذكر مشخصات
شامل آدرس محل كار و منزل در سايت ها موجود است معرفي گرديد، اگر اين اطلاعات بطور كامل منتشر
نشده است يكي بدليل عدم دسترسي همگان به اينترنت ، ترس از شناسايي فرد فيلم بردار (از روي
كوچه و منزل و ساير مشخصات) ميباشد ليكن اين فيلم ها موجود بوده و روزي كه انشا الله ورق برگردد
اين شمائيد كه بايد دنبال سوراخ موش بگرديد.
4- ارتش شاهنشاهي ايران در سال 57 راه خود را از قاتلان مزد بگير و خودفروشان ساواكي جداكرد
و روبروي مردم نه ايستاد ، حال اين شمائيد كه در ته وجود خودتان دنبال ته معرفتي بگرديد كه
شايد برخاسته از فطرتتان در شما هنوز هم وجود داشته باشد. بسيجيان ، سپاهيان ، سربازان گمنام
امام زمان (؟) و يا افرادي كه تحت اسامي مجهول به ضرب وشتم معترضين مي پردازيد آيا
تاكنون فكر كرده ايد اين عزيزاني كه در مقابل شما هستند جوانان پاك باخته همين اب و خاك
هستند.چرا خود را درمقابل مردم معترض قرار داده ايد.آيا ميدانيد سران بي ناموس سپاهي همچون
ذوالنور ، عراقي ، جعفري و سايرين داراي حساب هاي بانكي در كشور هاي اروپائي هستند و
طي دو قطعنامه سازمان ملل فقط تعدادي از حساب هاي آنها مسدود شد و بطور مداوم به كشور روسيه
تردد ميكنند.حاشا كه آنها فكر شما نيستند (املاكي را براي روز مبادا در كشورهاي ثالث خريداري
كرده اند)اين شمائيد كه با مردم معترض درگير ميشويد اين شماييد
كه مانند آن 7 بسيجي اگر به دست مردم معترض خشمگين بيافتيد بايد كشته شويد ، تازه اگر
رژيم متلاشي شود (كه آنروز انشاالله دور نيست) شما ها مي خواهيد چكار كنيد برگرديد سر كارهايتان
و بگوئيد ما دستور را اجرا ميكرديم و ما حقوق بگير بوديم ، بدانيد كه اين آخرين فرصت شماست

فرنچسکو توتی و همبستگی با مبارزات مردم ایران


سلام سبز توتی به مردم ایران
دوستان عزیز ایرانی! درود بر شما
جهان ورزش - فرانچسکو توتی، کاپیتان و بهترین گلزن باشگاه آ.اس رم ایتالیا که رییس افتخاری گروه «ورزش، سمبل آزادی جهان» به شمار می رود برای جوانان ایرانی پیام درود و احترام فرستاد. این پیام که از بخش انگلیسی شبکه تلوزیونی Adnkronos که از تلوزیون های پر بیننده ایتالیایی است پخش شد توتی را در تمرینات رم نشان می دهد که رو به دوربین به زبان فارسی می گوید:«دوستان عزیز ایرانی! درود بر شما.»به گزارش همین شبکه تلویزیونی، توتی قصد داشت درودی دوستانه به تمام هواداران ایرانی اش و جوانان ایران که امروز در این کشور زندگی می کنند بفرستد. توتی بیشتر از همه تحت تاثیر مرگ ندا آقاسلطان، معترض ایرانی که در تهران کشته شد و بازیکنان ایرانی که در بازی برابر کره جنوبی در مرحله انتخابی جام جهانی 2010 مچ بند سبز به دست بسته بودند قرار گرفته است.توتی پیشتر دو بار برابر تیم ملی ایران به میدان رفته است. یک بار در سال 1997 و پیش از جام جهانی که رم با نتیجه 7 بر یک ایران را شکست داد و یک بار دیگر در سال 2004 که رم 3 بر یک پیروز شد و در هر دو بازی هم توتی موفق شده بود دروازه ایران را باز کند.

میان پرده


رأی های احمدی نژاد را هم دزديدند!
مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای رییس‌جمهور در بحث با بیژن نوباوه و دکتر حسام‌الدین آشنا در رادیو گفتگو گفت: «ما هم در این انتخابات ضرر کردیم و ۶ میلیون از آرای رییس جمهورمان را از دست دادیم! در این لحظه، دکتر آشنا با حیرت می‌گوید: یعنی شما اعتقاد دارید که باید کاندیدای‌تان ۳۰ میلیون رأی می‌آورده؟! و کلهر هم با قاطعیت پاسخ می‌دهد: بله!

بلز هم از بازداشتگاه مخوف کهریزک. در کهریزک آی رامی لیسیدیم!

"در کهریزک آب را می لیسیدیم "
روزآنلاين، پرستو سپهري : ماجد، الف، یکی از دستگیر شدگان روز 18 تیر است. این دانشجوی بیست و چند ساله، پس از آزادی ازبازداشتگاه کهریزک در گفت و گو با روز از شرایط مخوفی گفته که بر این زندان حاکم است.
کی و در کجا بازداشت شدید؟
تقاطع اسکندری شمالی و خیابان انقلاب. دقیقا روبروی ایستگاه اتوبوس بی آرتی ایستگاه قریب. ساعت 6. 30.
چگونه بازداشت شدید؟
به همراه یکی ازدوستانم به درحال حرکت به سمت انقلاب و ازآنجا کوی دانشگاه بودیم. سرو صداهاورفت وآمد بسیار زیاد بود و مامی خواستیم زودتر به محل مورد نظر برسیم. ما می دیدیم که یگان های ویژه به سمت مردم یورش می آورند، برای اینکه با آنها روبرو نشویم از کوچه های فرعی عبورمی کردیم. درآنجا هم لباس شخصی ها و نیروهای بسیجی بودند واز همه خطرناکتر. بنابراین تصمیم گرفتیم به خیابان انقلاب برگردیم. در تقاطع اسکندری درگیری شدیدی بود. ما هم به مردم پیوستیم وحدود یک ساعت برای عبور از سد ماموران وپیوستن به موج سبزتلاش کردیم.
آیا شعار می دادید؛ یا سنگ پرتاب می کردید؟
بله. همه همین کاررا می کردند. در برابر چماق و گلوله چکار می توانستیم بکنیم؟ اصلا کسی برای غیر از این کار درآن محل نبود. دختران از خیابان های فرعی سنگ می آوردند وبه عنوان گروههای پشتیبانی عمل می کردند. خانواده های مستقر درمحل هم شربت و آب درست می کردند و به معترضان می دادند.
شما را شناسایی کردند؟
نه. من دریک حمله ناگهانی وغافلگیرانه به دام افتادم. درحالی که با نیروهای گارد ویژه درحال ستیز بودیم، ازخیابان اسکندری جنوبی موتور سواران لباس شخصی به سرعت وارد خیابان انقلاب شدند ومسیر ما را از پشت مسدود کردند و مارا گرفتند. هیچ فرصتی هم برای اطلاع رسانی دیگران به ما نبود.
چند نفر بازداشت شدند؟
بین ما، وقتی گاز اشک اور را زدند نزدیک به 10 یا 12 نفر را بازداشت کردند. وقتی گاز خوردیم هیچ کاری نتوانستیم انجام دهیم. ترکیبات گازی که ماموران به مردم می زنند بسیار متفاوت تر از گازاشک آور است به دلیل اینکه این نوع گاز به محض اصابت و استشمام باعث بی حالی و کدری دربدن می شود. وقتی این نوع گاز که حاوی سی او اس است به بدن وارد شود قدرت کاری و تصمیم گیری از بین می رود و به راحتی به دام خواهی افتاد.
پس از بازداشت درمحل انقلاب چه اتفاقی افتاد؟
درهمانجا و حین دستگیری مارا به شدت کتک زدند. یعنی درحالی که نمی توانستیم حرکت چندان زیادی را انجام دهیم(به دلیل گازگرفتگی) ناگهان 6، 7 نفر ریختند روی سرما و شروع کردند به ضرب وشتم. با با توم های الکتریکی ومشت ولگد؛ قدرت هیچ نوع دفاعی را نداشتیم.
دوستتان هم بازداشت شد؟
خیر. او هنگام قیچی مردم توسط نیروها برگشته بود تا به مجروحینی که گازخورده اند کمک کند.
بنابراین شما را به بازداشتگاه بردند.
بله. به ستادفرماندهی نیروی انتظامی درکارگرجنوبی.
آنجا چندنفر بودید؟
خیلی زیاد. قریب به 50نفر.
در آنجا هم شما را کتک زدند؟
نه.
تاچه زمانی شما را در آن جا نگه داشتند؟
تا نیمه های شب. فکرمی کنم ساعت 4 صبح بود که برای انتقال به جایی که بعدا فهمیدیم کهریزک است، ما راحرکت دادند.
همه را به کهریزک بردند؟
بله. با یک یا دو اتوبوس. دست و پاهایمان را زنجیر زدند، چشم هایمان را بستند وسوار اتوبوس کردند.
از اوضاع کهریزک بگویید.
وقتی رسیدیم اول از همه همگی مارا کتک مفصلی زدند. دوباره ساعت 6صبح بود که 13 الی 14 نفر ریختند سر ما و با فحاشی های بسیار رکیک ما را به باد کتک گرفتند. همه رابا باتوم های شوک آور زدند. بعد لختمان کردند و به رویمان آب پاشیدند و با کابل وزنجیر به ما یورش آوردند. آن موقع اغلب ما به دلیل بی خوابی و دردهای بدنی عملا بی جان شده بودیم و رمقی برایمان نمانده بود. با این برخوردها درمحوطه کهریزک توان بلند شدن هم نداشتیم.
به چه دلیل کتک زدند؟
بی دلیل. فحش می دادند ومی گفتند منافق، آشغال و هزاران فحش دیگر که گفتنی نیست.
شکل و شمایل آـنها چگونه بود؟
بسیار عادی. دقیقا شکل مردم عادی لباس می پوشیدند. حتی برخی شلوار لی به تن داشتند. برخی ریش وسبیل داشتند و بعضی هم نداشتند. یعنی اصلا تصویر خاصی نداشتند. ولی ازنگاه های غضب آلود و برخوردهای خشن شان معلوم بود که یا حسابی پول می گیرند و یا اینکه شستشوی مغزی شده اند و یا هردوی اینها.
وضعیت محل اسکان چگونه بود؟
افتضاح. سوله هایی ساخته بودند که بوی رطوبت درآن بیش از هرچیزی آزار می داد. دراین سوله ها تعداد زیادی کانتینر هست که برای نگهداری 5نفر ساخته شده. ولی همه مارا ریختند در این کانتینر های 5 نفره. حداقل 20 نفر در هر کانتینر. آنجاامکانات بهداشتی درحد صفر است. بازداشتگاه وسط بیابان است و داخل اآنها خیلی گرم می شود. هوای مناسب برای استشمام وجودندارد و خیلی ها مریض شدند.
برای دستشویی چه می کردید؟
همه 20 نفر را یک جا دستبند وپابند می زدند و به جلوی توالت ها می بردند. بعضی وقت ها هم از بیرون بردن خبری نبود برای همین در داخل کانتینرها، بوی تعفن همه چا پیچیده بود.
وضعیت غذا چطور بود؟
نزدیک 48ساعت چیزی به ما ندادند. بعد از آن فقط نان دادند. نان لواش بیات چند روز مانده. از همه سخت تر این بود که آب نداشتیم. آب را اززیر در می ریختند روی کف کانتینر تا لیس بزنیم. ما هم قسمتی را آماده کردیم تا آب در آنجا جمع بشود. جایی که کمتر جای پا روی آن وجود داشت. اما فهمان جا هم روز بعد آلوده تر شد و موقع کتک زدن بعدی، به کثافت کشیده شد.
یعنی در این مدت فقط نان خوردید؟
نه. گاهی اوقات به اصطلاح شیر هم می دادند که درآن کلی آب ریخته بودند. گاهی وقت ها هم سیب زمینی می دادند.
از شما چه می خواستند؟
هیچ. فقط کتک می زدند. هر روز چند نوبت. خیلی اوقات شب ها هم می آمدند و می زدند.
بقیه مدت روز چه می کردید؟
هیچی. از این صبح تا صبح بعد در این به اصطلاح سلول های کثیف بودیم. جا انقدر تنگ بود که تکان نمی توانستیم بخوریم، آن هم در حالیکه همه خونین ومالین بودیم. برای خواب هم نه پتو وجودداشت ونه بالش. زندانیان روی پاهای یکدیگر می خوابیدند.
درطول روز چندبار برای گردش و هواخوری بیرون می رفتید؟
گفتم که اصلا بیرون نمی بردند. محوطه آنجا خیلی کوچک بود وتعداد زیاد. فقط یک سوراخ، به اندازه یک وجب بالای سقف بلند بازداشتگاه محل نگهداری ما وجود داشت که فقط از نور آن متوجه زمان می شدیم.
شکنجه دیگری هم بود؟
بله؛ بسیاری را برای ساعات طولانی آویزان کرده بودند. خیلی ها را فقط کتک می زدند واین بهترین قسمت بود. عده ای را درانفرادی ها نگه می داشتند. دست وپای خیلی ها را درقیر داغ می سوزاندند. دندان خیلی ها در این مدت شکسته شد. بیشتر کسانی که به کهریزک رفته اند دندان سالم ندارند. کم سن وسال ها را برای اعدام به پای چوبه دارمی بردند، طناب را دور گردن آنها می انداختند ودوباره پائین می آوردند. بچه ها می مردند و زنده می شدند اما آنها در همان حال هم کتک می زدند وفحش های ناموسی بسیار زشتی می دادند. زندانیانی که قوی تر بودند از همان اندک غذا هم محروم بودندو بیشتر وقت در کانتینر می ماندند آن هم در حالیکه موش های زیادی را درسوله ها رها کرده بودند و...
و چی؟ آیا تجاوز هم در کاربود؟
متاسفانه بدترین قسمت شکنجه ها همین بود. کسانی راکه آرام تر و جوان تر بودند مورد تجاوز قرار می دادند. ما مرتب فریادهای این بچه ها را می شنیدیم.
شما به چشم خودتان دیدید؟
بله. 3 نفر از هم سلولی های من برایشان پیش آمد. هرسه زیر 22 سال داشتند. اینها را روزی یک بار می بردند. البته پس از آن آمپول هایی به آنهاتزریق می کردند که استراحت کنند!
آیا از آنها خبری دارید؟
بله. آزاد شدند.
کسی کشته شد؟
ازمیان افراد اتاق ما نه. اما در اتاق های دیگر چرا. خیلی از این هایی که خبر فوت شان را به تازگی اعلام می کنند، مدت ها قبل جان شان را از دست داده بودند. یعنی بین کشته شدن واعلام فوت آنها به خانواده ها چندروز طول می کشد.
چرا؟
برای اینکه از فاصله بازداشت آنها بگذرد و بگویند که مثلا فلانی بازداشت بوده وزیر شکنجه نمرده است. در حالیکه شکنجه ها به حدی بود که بسیاری از کشته شدگان همان روزهای اول کشته شدند.
هنگام آزادی به شما چه گفتند؟
چیزی نگفتند. از ما تعهد گرفتند. بعد عکس گرفتند. اثر انگشت و جزئیات افراد خانواده، محل سکونت زندانی وافراد درجه یک خانواده. بعد ما را رها کردند.
الان وضعیت جسمانی تان چگونه است؟
تحت درمان هستم. دنده های سمت راستم شکسته و همینطوردندان هایم. گوش چپم دچار افت شنوایی شده ولی درمجموع خوب هستم. زنده ام.
آیا باز هم به تظاهرات خواهید رفت؟
معلوم است؛ دارم خودم را برای سه مراسم آماده می کنم. اول چهلم نداآقا سلطان. دوم مراسم تنفیذ آقای رییس جمهور وسوم تحلیف او.